Závislost na úspěchu a výhrách v tenise
V dnešní společnosti se postavení člověka měří podle jeho úspěchů a výsledků. Čím víc jsem úspěšní tím lepší pozici ve společnosti máme. Lidé jsou posuzování podle svých schopností v různých oblastech (ve škole, ve sportu, v práci). Všechno se točí kolem výsledků. Už od útlého dětství můžeme pozorovat, že si děti vytvářejí rovnici “když jsem úspěšný nebo se mi něco povede, tak jsem pochválen a cítím se dobře”.
Hráč hraje dobře a vyhraje důležitý nebo těžký turnaj či zápas, tak ho okolí plácá po ramenou, gratuluje a vytváří prostředí, kde se cítí dobře a má větší hodnotu. Ve chvíli, kdy turnaj nebo zápas nevyhraje, tak všichni “chtějí pomoct” a hledají různé chyby, které udělal. V takovém případě vytvářejí prostředí, které už není tak příjemné a navíc snižuje jeho hodnotu, protože udělal tolik chyb a nevyhrál.
Tim Gallwey toto výborně popisuje ve své knize Vnitřní hra tenisu kde píše: “Jestliže v soutěživé společnosti záleží láska a úcta na výhře nebo dobrém výkonu, nevyhnutelně v ní bude mnoho lidí, kteří pocítí málo lásky a úcty (protože na každého vítěze připadá poražený a na každý vrcholný výkon mnoho horších). Samozřejmě, že se tito lidé budou velmi snažit vydobýt si respekt, který postrádají, zatímco vítězové se budou stejně tak usilovně snažit neztratit své postavení. V tomto světle není obtížné pochopit proč hrát dobře pro nás tak hodně znamená”.
Bohužel z toho vznikají reakce vyvolávající strach, úzkost, naštvání a ponižování. To všechno se děje při hře která nás baví a máme ji rádi. Nebo to takhle většina hráčů tvrdí. Po určité době bohužel snaha o vítězství a výsledek, vede k pocitu že tenis už není zábava, ale práce a povinnost. Vnější vs. vnitřní motivace
Vytáčejí tě vlastní chyby? Na tréninku hraješ skvěle, přijde zápas a výkon nedosahuje kvality z tréninku? S lepšími soupeři hraješ dobře, ale těsně prohráváš?
Nejtěžší disciplínou v tenise je zahrát nejlépe na breakball, setball nebo matchball. Tenis je o hlavě. Porážejte soupeře a ne sami sebe.
Stáhněte si e-book 5 tipů, jak se lépe soustředit v tenise a pronikněte ještě dnes do tajemství lepšího chování, soustředění a ovládání vlastních myšlenek během zápasu.
Nastavení správné motivace
Z hlediska motivace nás společnost a nastavený systém směřuje k hlavnímu cíli vyhrávat a mít co nejlepší výsledky. Z dlouhodobého hlediska je tento pohled fatální. Zaměření na výhru nebo výsledek je totiž takzvaná vnější motivace, která nás vede k frustraci a ponižování se, pokud svůj cíl nesplníme. Lepším pohonem je motivace vnitřní. V rozhovorech s největšími sportovními hvězdami, tak je slyšíme říkat, že se snaží být stále lepší. Vědí, že pokud se budou soustředit na vlastní zlepšování, tak výsledky přijdou.
S pocitem, že tenis je práce a povinnost se mezi mladými hráči setkáváme velmi často. Důvodem je již zmiňovaná vnější motivace vyhrát a její nepravidelné plnění. V tenise pokud zrovna nejste nejlepší hráč ve své kategorii, tak pravidelně každý týden nebo víkend prohra přijde. V takovém případě je hrozně těžké být spokojen, následně se z radosti stává po čase povinnost a práce.
Vlastní trenérská zkušenost
Princip nastavení mysli zlepšování vs. výsledky se snažím předávat i svým svěřencům. Teď nedávno mi jeden z nich ukázal jak je velmi těžké přijmout vlastní změnu i když intelektuálně velmi dobře rozumí co je pro ně lepší a co horší. Naše ego, druhé já nazvěme to jak chceme, hrozně nerado přijímá změny a přesvědčení.
Probíhal sparingový zápas mezi dvěma dorostenci. Využíváme sparingové zápasy jako posilovnu pro psychický rozvoj. Oba se velmi usilovně snaží pracovat na svém vnitřním rozpoložení na kurtě. Jeden z nich delší dobu kvůli nemoci nehrál a tak jeho výkon ten den začal na velmi nízké úrovni. Sparingový zápas se vyvíjel v jeho neprospěch. I když intelektuálně ví, že na tréninky nechodí vyhrávat, ale zlepšovat se, dělalo mu velký problém se s nepříznivým stavem vyrovnat.
Můj pohled na trénink
Každou chybu kterou udělal, tak měl potřebu komentovat. Během výměny stran si stanovil na každé dva gamy jednu jednoduchou věc, která posune jeho výkon o malý kousek výš. Na konci hodiny hrál o sto procent lépe než na začátku hodiny. Skvělé! Cíl splněn, posunul svůj výkon nahoru.
Hráčův pohled na trénink
Jak to viděl hráč? I když věděl, že se během tréninku zlepšoval a cítil, že hraje výrazně lépe. Tak byl z tréninku otrávený protože prohrál. Když jsme na konci hodiny tento jeho pohled společně diskutovali, tak mi argumentoval tím, že prostě ten výsledek pořád převažuje nad pocitem zlepšení.
Tak jsem mu dala na výběr. Buď může odcházet z tréninku nespokojený a otrávený protože prohrál, nebo může odcházet spokojený protože se v tréninku od sto procent zlepšil. Teď už je na něm co si vybere. Pro mě to bylo skvělá informace o tom, že na jeho nastavení přemýšlení musíme dál intenzivně pracovat. A velká radost z toho, že se mnou jeho myšlenkové procesy rozebírá, protože jedině tak můžeme jeho myšlení přenastavit zase o kousek dál pokud bude chtít.
Závěrem
Je strašně jednoduché mít mentální pohodu když se vyhrává. O tom to ale bohužel není. Je to o tom umět si udržet mentální pohodu za jakéhokoliv stavu. A to začíná vlastním pozitivním náhledem hráče na sebe a svůj výkon. Ne na sebe a vlastní chyby. Vždycky máte na výběr. Můžete být po tréninku otrávení, nebo spokojení. Záleží jenom na Vás jakým pohledem na sebe nahlížíte.
Jeden z prvních kroků jak se začít zbavovat své závislosti na výsledcích a vlastních chybách je správné nahlížení na soupeře. Toto téma jsem rozebrala ve videu které můžete vidět zde.
Držím palce a věřte že změna je možná i u vás!