Dnes bych chtěla probrat zajímavou myšlenku nad kterou moc lidí nepřemýšlí. A to jestli v zápase opravdu hrajeme proti soupeři nebo jestli mu pomáháme. Pomáháme sobě nebo soupeři? Řešíte věci, které se již stali nebo které nemůžete ovlivnit?
V tenise můžou nastat situace, které nás dokáží rozhodit. Může to být vlastní chyba, nebo špatně zahlášený míč rozhodčího či soupeře, v případě, že hrajete bez rozhodčího. Často se hráč nechá rozhodit dobře zahranými míči od soupeře, trefenými lajnami nebo jakoukoliv jinou maličkostí. Proč se hráč na kurtě víc rozčiluje než hraje tenis si můžete přečíst v tomto článku.
“Soustřeď se” je asi nejvíce používanou “radou” mezi rodiči, trenéry a i hráči. No jo, jenže co to vlastně znamená? Jednoduše soustředit se znamená být v PŘÍTOMNOSTI.
Během zápasu se nás soupeř snaží záměrně vykolejit, naštvat nebo rozhodit. Častěji se, ale stává, že se hráč rozhodí sám, vlastním komentářem chyb, nadávkami či jinými podobnými záležitostmi.
Vytáčejí tě vlastní chyby? Na tréninku hraješ skvěle, přijde zápas a výkon nedosahuje kvality z tréninku? S lepšími soupeři hraješ dobře, ale těsně prohráváš?
Nejtěžší disciplínou v tenise je zahrát nejlépe na breakball, setball nebo matchball. Tenis je o hlavě. Porážejte soupeře a ne sami sebe.
Stáhněte si e-book 5 tipů, jak se lépe soustředit v tenise a pronikněte ještě dnes do tajemství lepšího chování, soustředění a ovládání vlastních myšlenek během zápasu.
V tenise můžeme ovlivňovat pouze samy sebe. Tato myšlenka je velmi důležitá a je důležité s ní v tréninku neustále pracovat a rozvíjet. Nejlépe se tato schopnost rozvíjí ve sparingových zápasech.
Tréninkový zápas je výborná a potřebná součást přípravy každého hráče. Bohužel hráči a trenéři během sparingů se věnují výhradně technice a taktice. Chování, reakcím a celkové psychice bohužel velmi málo.
Logicky soupeř nebude hrát to co se Vám líbí a vyhovuje. Soupeř, tak jako Vy, se snaží najít varianty a údery, které tomu druhému nevyhovují. Pokud se začnete rozčilovat a komentovat, že to soupeř jenom zvedá a běhá, tak mu POMÁHÁTE a v podstatě mu říkáte, že jeho taktika je dobrá a funguje.
V tréninkových zápasech cíleně trénujte vlastní kontrolu nad svými emocemi a myšlenkami společně. Druhou důležitou tréninkovou složkou by měla být přítomnost. Během každého tréninku a zápasu buďte v přítomnosti tedy soustředění na jednu věc kterou danou chvíli děláte a to je tenis.
Zamyslete se nad vlastní hrou a vlastním chováním zcela upřímně a vyhodnoď te jestli náhodou při Vašich zápasech nepomáháte soupeři. POZOR! Pomoc soupeři může být i tichá. Nemusíte komentovat věci nahlas, ale i to, že si stejný komentář řeknete vnitřně odvádíte svoji pozornost z přítomnosti do minulosti.
Doporučení
Hrajte s emoční kontrolou a v přítomnosti. Hrajte proti soupeři a ne proti sobě tím, že se zbytečně rozčilujete, házíte raketou, hádate se nebo reagujete na chování soupeře. Rozhodně se nenechte vyprovokovat a už vůbec se nerozčilujte, že protihráč hraje tak či onak nebo má “životku”.
Realita?
Když se nad tím kdokoliv zamyslí, tak mu to přijde skoro až nereálné, že by někdo dobrovolně pomáhal soupeři. Pokud, ale znáte prostředí nebo jste viděli nějaký žákovský, dorostenecký turnaj, tak mi dáte zapravdu, že těch “výpomocí soupeři” je tam až moc a hráči bývají velmi kreativní v těchto směrech.
Toto je docela jednoduchá myšlenka, která je velmi silná a může Vás poslat o kategorii výš. Pamatujte, že všechno se dá natrénovat. Je potřeba se akorát rozhodnout a pravidelně se zaměřovat na vlastní chování a soustředění. Pomůže Vám to k lepšímu chování a soustředění během důležitých zápasů. Pokud chcete vědět víc napište nám Vaši emailovou adresu a my Vám obratem zašleme 5 tipů jak se lépe soustředit. (LINK NA EBOOK)
Jestli se Vám článek libí, sdílejte jej prosím s těmi, kterým by mohl být prospěšný. Jenom tak se nám společně podaří změnit prostředí a úroveň chování na turnajích. A zárověň dáváme možnost hráčům zvýšit jejich potenciál.
Do komentáře pod článkem mi dejte vědět svoje zkušenosti, story i problémy s chováním a se soustředěním na turnajích.
One thought on “Hrajete se soupeřem, nebo proti němu?”
Prosím o pět tipů jak se lépe soustředit při tenisu
děkuji
Adam