Nejznámějším a nejúspěšnějším tenistou, který praktikuje meditaci je Novak Djokovič. Meditaci využívá k pročištění mysli a rozvoji soustředění již přes deset let. Například v karanténím rozhovoru s Fabiem Fogninim na instagramu, se Djokovič zmiňuje o důležitosti meditace nejen na kurtě ale i v životě. “Opravdu mi to pomáhá zůstat klidný. Není to náboženská pomůcka, jak si hodně lidí myslí, ale je to pomůcka ke zdraví, ke klidu.”
Mentální rozvoj
Djokovič během své profesionální kariéry dokázal ze svých dvou slabin, fyzičky a mentální síly, vytvořit přednosti. Toto samo o sobě ukazuje na silný charakter, který Novak díky meditaci stále rozvíjí dál. V rozhovoru s Fogninim říká: “Myslím si, že meditace je úplně zákládní věc kterou bychom měli dělat. Jednoznačně mi to hodně pomohlo na kurtě, ale i v životě mimo kurt.” V současné době není asi mentálně silnějšího hráče na okruhu ATP.
Jeho schopnost udržet si koncentraci a vnitřní klid, i v těch nejtěžších momentech, jako například ve finále Wimbledonu 2019, kdy Roger Federer na něj měl matchbally, je fenomenální. Jako fanynka Rogera jsem byla opravdu zklamaná výsledkem zápasu. To ovšem nemění nic na tom, že Novakovi mentální schopnosti jsou excelentní i v porovnání s těmi nejlepšími v historii.
Praxe
Například během Wimbledonu, Djokovič pravidelně navštěvuje každé ráno místní buddhistický klášter ve Wimbledon Village a medituje v zahradách kláštera. Uvnitř kláštera a jeho zahrad, místa úplného pokoje a klidu, jsou rozesety dřevěné desky s buddhistickými rčeními. Tento výrok je asi nejvýstižnější pravdě každého sportovce: “Ačkoliv jeden muž může přemoci tisíce mužů v boji, ten který zvítězí sám nad sebou je ten nejlepší válečník.”
Vytáčejí tě vlastní chyby? Na tréninku hraješ skvěle, přijde zápas a výkon nedosahuje kvality z tréninku? S lepšími soupeři hraješ dobře, ale těsně prohráváš?
Nejtěžší disciplínou v tenise je zahrát nejlépe na breakball, setball nebo matchball. Tenis je o hlavě. Porážejte soupeře a ne sami sebe.
Stáhněte si e-book 5 tipů, jak se lépe soustředit v tenise a pronikněte ještě dnes do tajemství lepšího chování, soustředění a ovládání vlastních myšlenek během zápasu.
Sám Djokovič je první který přiznává, že je daleko od dokonalosti a nirvány. “Jsou dny, kdy se rozčiluju, hážu raketou, vztekám se na kurtě nebo se dostanu do hádky s manželkou. Tyto dny existují, a kdokoliv kdo medituje a tvrdí, že ty dny neexistují lže.” Je jich ovšem výrazně méně.
Nastavení mysli
Hodně lidí si myslí, že ti nejlepší na světě se tak narodí. Novak Djokovič nám ukazuje že nejlepším tenistou světa se člověk stává neustálým rozvojem nejen svých silných stránek, ale hlavně těch nejslabších stránek. “Každý den velmi usilovně pracuji na odbourávání jakýchkoliv strachů. Myslím si, že strachy jsou pro nás všechny největší nepřátelé, v jakémkoliv ohledu našeho života, v čemkoliv co děláme.” Neustálým zdokonalováním si Novak zajišťuje, že celý jeho řetězec schopností je stále silnější a tím i těžší ho rozpojit.
“Myslím si, že buď se posouváte nebo upadáte, takže buď jdete nahoru nebo dolů. Každý se pohybuje, lidé, naše planeta, takže buď můžete držet krok nebo zůstat tam kde jste. Ale zůstat tam kde jste ve skutečnosti znamená úpadek.” – Novak Djokovič