Talent nerozhoduje, nastavení mysli ano

“Úsilí vždycky, porazí talent, když talent netrénuje usilovně.” – Tim Notke

Talent

Talent je slovo, které se často ve vrcholovém sportu nadužívá. Aniž bychom si to třeba uvědomovali může toto nadužívání být pro sportovce z psychologického hlediska nebezpečné.

Talentovaný jedinec má výhodu při učení nových dovedností. Ovšem talent se velmi často v pozdějším rozvoji stává překážkou. Proč? Protože čím víc talentovaný jedinec, tím jednodušeji získává nové schopnosti a dovednosti. V určitou chvíli se ovšem každý dostane do situace, kdy nové věci už jsou těžké i pro nejvíce talentované jedince.  

V tento okamžik, pokud nastavení mysli a chápání sebe sama je škodlivé, můžou tito jedinci začít mentálně upadat, protože se dosud nenaučili překonávat těžké překážky. Do teď se všechno učili rychle a snadno. Úspěch přicházel přirozeně a okolo sebe slyšeli, že důvod proč jsou tak dobří je, že jsou talenti (přitom ten opravdový důvod proč jsou dobří je snaha se něco naučit).

Vytáčejí tě vlastní chyby? Na tréninku hraješ skvěle, přijde zápas a výkon nedosahuje kvality z tréninku? S lepšími soupeři hraješ dobře, ale těsně prohráváš?

Nejtěžší disciplínou v tenise je zahrát nejlépe na breakball, setball nebo matchball. Tenis je o hlavě. Porážejte soupeře a ne sami sebe.

Stáhněte si e-book 5 tipů, jak se lépe soustředit v tenise a pronikněte ještě dnes do tajemství lepšího chování, soustředění a ovládání vlastních myšlenek během zápasu.

více o e-booku

Najednou je tady moment, kdy jim to nejde tak jednoduše a rychle jak jsou zvyklí. Nemají sami se sebou trpělivost a vnitřně sami sobě přestávají věřit a důvěřovat svým schopnostem. Nechápou jak je to možné, když jsou ti talenti a ti přece všechno zvládají jednoduše. A začnou svoji realitu vidět zkresleně na kurtě i mimo něj.

Vědecké studie dokonce opakovaně prokazují, že ti jedinci, kteří slýchají od svého okolí, že jsou talentovaní nebo inteligentní, si svůj neúspěch a slabiny berou více osobně. Na základě toho si pak spojují prohry a neúspěchy s vlastní hodnotou. Výhrál jsem – mám se rád. Prohrál jsem – nemám se rád. Ve chvílí kdy cítí, že jim to nejde podle jejich představ, tak raději od činnosti odcházejí. Neumí psychicky unést neustálé neúspěšné pokusy a to že jim něco nejde, když jsou talentovaní. 

Více na toto téma se může dozvědět v krátké prezentaci od Carol Dweck, která je jedna z předních osobností v oboru psychologie osobnosti, sociální a vývojové psychologie, která působí na Stanfordově univerzitě a je autorkou knihy Nastavení mysli.

“Je velmi těžké porazit člověka, který se nikdy nevzdá” – Babe Ruth

Úsilí

Můžeme využívat různá slova, úsilí, snaha, poctivý trénink, pracovitost. Všechny výrazy mají podobný význam. Snaha je nejdůležitější základní parametr k úspěchu. Bez snahy se učíme velmi pomalu a výsledky jsou často fádní. 

Každý ví jak velký rozdíl je mezi tenistou, který hraje jednou týdně a hráčem, který hraje každý den v týdnu. Obrovský. Ovšem úsilí má mnoho podob a toto je pouze základní prvek. Výsledkem jsou sice velmi dobří tenisté, kteří můžou dosahovat nejvyšší evropské či světové kvality. 

Ti co si rozvinou vztah k pokročilejším podobám snahy dosahují výrazně větších úspěchů. Například: snaha se zlepšovat, snaha odstraňovat slabiny, maximální úsilí i při cvičeních které je tolik nebaví, snaha si hledat cestu k věcem co je nebaví, snaha nacházet nové a inovativní způsoby jak se dál zlepšovat…. 

Mezi těmi nejlepšími, každý trénuje hodně hodin. Proto počet odtrénovaných hodin na určité úrovni již není parametrem, který vede k úspěchu. Asi nejlépe je to možné pozorovat mezi tenisty, kteří se dokáží prosadit mezi profesionály a být úspěšní a mezi těmi kteří se prosadit nedokáží. Už tam nejde o to kolik hodin denně trénují, protože všichni trénují hodně. Jde o to jak kvalitně a s jakým úsilím, jsou ochotni pracovat na svých slabinách.

Úsilí máme pod kontrolou. To ovlivňujeme sami, proto míra úsilí a pochopení její důležitosti vede k vítěznému nastavení mysli.

Dovednost

Je to schopnost umět hrát tenis, na housle, zpívat atd. Herec Will Smith v jednom rozhovoru velmi dobře řekl, že hodně lidí si plete pojmy talent a dovednost. Talent je výhoda, kterou máme například zděděnou po rodičích, ale dovednost si člověk osvojí pouze hodinami a hodinami pilného opakování. 

“Přednost není zrozena z silných stránek. Silné stránky jsou zrozeny jenom ze slabin. Takže buďte rádi, že máte slabiny, jsou začátkem vašich předností.” – Claire Weekes

Rovnice úspěchu

Vědci dále na základě dlouhodobých studií úspěšných sportovců, umělců, politiků a podnikatelů potvrdili následující rovnici. 

Talent + Úsilí = Dovednost

Dovednost + Úsilí = Úspěch

Talent je přeceňovaný a nerozhoduje. Je to bonus, když ho někdo má, ale k úspěchu vede úsilí. Všimněte si, že jediným parametrem, který se v rovnici opakuje je úsilí neboli snaha. Bez snahy se nedostaneme ani k dovednosti ani k úspěchu!

 

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *