„Každý hráč má limity. Nejsou v technice, taktice nebo fyzičce. Jsou v hlavě.“ – Patrick Mouratoglou
Dva hráči mohou být na stejné technické a fyzické úrovni, a přesto mohou prožít zcela odlišnou kariéru. Jak je to možné? Jeden z nich totiž zvládá klíčové okamžiky vyrovnaných duelů a triumfuje. Ten druhý kupí ve stejných chvílích chyby, které ho nakonec položí na lopatky.
Někteří hráči zkrátka umí odolávat tlaku a jiní se pod ním zhroutí, říkáte si možná. Ale tak snadné to není. Sportovci, kteří opakovaně dosahují špičkových výsledků, vědí, že na „silné hlavě“, která ve vypjatých momentech nepřipustí herní zkrat, se dá pracovat stejně jako na fyzické kondici a technice úderů. Právě systematický trénink mysli odděluje ty nejlepší hráče od dobrých.
Sport rozvíjí tělo i ducha
Kdysi bylo naprosto přirozené rozvíjet zároveň tělo i ducha. Když si ale spočítáte, kolik hodin nyní tráví mladí hráči rozvojem těla a kolik rozvojem ducha, výsledkem bude výrazný nepoměr. Důraz na technické drily pro různé údery, taktické varianty a fyzičku je logický, ovšem příprava mentální odolnosti bývá ve srovnání s tím až na druhé koleji.
Vytáčejí tě vlastní chyby? Na tréninku hraješ skvěle, přijde zápas a výkon nedosahuje kvality z tréninku? S lepšími soupeři hraješ dobře, ale těsně prohráváš?
Nejtěžší disciplínou v tenise je zahrát nejlépe na breakball, setball nebo matchball. Tenis je o hlavě. Porážejte soupeře a ne sami sebe.
Stáhněte si e-book 5 tipů, jak se lépe soustředit v tenise a pronikněte ještě dnes do tajemství lepšího chování, soustředění a ovládání vlastních myšlenek během zápasu.
Od hráčů se vesměs očekává, že svou psychiku ovládnou sami. Je to ale podobné, jako bychom od nich očekávali, že dokonale ovládnou tenis jen tak. Bez tisíců odehraných hodin.
Tím vůbec nejpraktičtějším a nejefektivnějším cvičením mentální síly je každodenní meditace a s ní spojené dýchání. Její výhoda je v tom, že ji může provádět kdokoliv a kdekoliv.
Díky zkušenostem z meditací hráči pochopí:
Jak se nenechat ovládat emocemi. Emoce jsou naše reakce na podněty. Mezi podnětem a reakcí je přitom vždy časový prostor, kdy si můžeme zvolit správnou reakci. S rozvinutou emoční inteligencí takový okamžik nejen rozpoznáte, ale také ho využijete ve svůj prospěch.
Jak se naplno soustředit. Výzvu „soustřeď se“ slýchají hráči od trenérů i rodičů neustále. Říkají si to i sami. Nikdo z nich ale nikdy neprošel tréninkem zaměřeným na rozvoj soustředění.
Jak si vybudovat silnou sebedůvěru. Pokud si hráč nevěří, není možné, aby uspěl. Hráčovo přesvědčení o něm samotném je přitom důležitou mentální dovedností, na které se dá soustavně pracovat.
Jak se opakovaně dostat do zóny. Každý sportovec ví, že nejlepší výkony podává v tzv. zóně. Dostat se do ní jednou je snadné, ale zvládnout to opakovaně vyžaduje usilovný trénink.
Pouze vlastní zkušenosti a znalosti dokáží nastastartovat změnu. Meditace vám ukáže cestu k uvědomění, stačí mít odvahu si pravidelně každý den sednout a pozorovat sám sebe.