Vnitřní touha zahrát světový úder

Znáte tu vnitřní touhu zahrát „světový úder“? Běžíte na balón a víte, že jedna z možných variant je krásný winner, z kterého budete mít radost jak vy tak hlavně lidi okolo kurtu. V poslední době se mnou několik hráčů, nezávisle na sobě, o této touze otevřelo diskuzi. Ve všech případech to bylo po pokusu o „světový úder“, který byl neúspěšný. Všichni se shodli na tom, že málokdy se jim takový úder povede a ve výsledku jim je to líto, že se takto rozhodli. Sami si následně racionálně vyhodnotili, že je to zbytečná ztráta a i před odehráním věděli, že je to riskantní, přesto se pro tuto variantu rozhodli. Proč?

Zase ta hlava (mysl)

Kořen problému není v taktice nebo nedostatečné inteligenci, ale v mysli. Naše mysl pokud není trénovaná, a námi vědomě sledovaná, tak má tendenci neustále po něčem toužit. V tomto případě po obdivu (pochvale, potlesku, uznání) ze skvěle zahraného úderu. Trenéři, tenisti i rodiče často vidí problém v taktice a taktickém rozhodování.

Tento argument je relevantní a při pohledu na kurt nejlépe vysvětlitelný. Ovšem taktika není tou opravdovou příčinou. Kořen problému tohoto rozhodovaní musíme hledat hlouběji.

Touha

Opravdovou příčinou těchto neprospěšných rozhodnutí je touha, která patří do kategorie mentální chtivosti. Chtivost patří mezi jednu ze tří „nemocí“ mysli, které nás negativně ovlivňují (zbylé dvě jsou nenávist a zaslepenost).

Vytáčejí tě vlastní chyby? Na tréninku hraješ skvěle, přijde zápas a výkon nedosahuje kvality z tréninku? S lepšími soupeři hraješ dobře, ale těsně prohráváš?

Nejtěžší disciplínou v tenise je zahrát nejlépe na breakball, setball nebo matchball. Tenis je o hlavě. Porážejte soupeře a ne sami sebe.

Stáhněte si e-book 5 tipů, jak se lépe soustředit v tenise a pronikněte ještě dnes do tajemství lepšího chování, soustředění a ovládání vlastních myšlenek během zápasu.

více o e-booku

Pro představu chtivost (touha po obdivu, majetku, předmětech, chtíč, lačnost, majetnickost, chamtivost, připoutanost, nestřídmost), nenávist a zaslepenost jsou pouze kategorie a pod ně spadají různé mentální nečistoty, které nás ovlivňují.

Tak jako strom má své kořeny, skryté hluboko v zemi. Tak člověk má mysl, která je hluboko v nás.  Stav kořenů u stromu, tak stav mysli u člověka rozhodují o celkovém zdraví, vitalitě, síle a rozvoji. Pokud je naše mysl napadena škůdcem jako je touha či zaslepenost, oslabuje to fungovaní, rozhodování a celkový rozvoj člověka.

Proto je chytré začít nahlížet dovnitř …. Jak? Meditace je vstupní branou do vlastního vnitřního prostoru….

 

 

Napište komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *